20 gru 2010

POMPEJE - zasypane miasto

Pompeje (Kampania) - to miasto, o ktorym slyszal niemal kazdy z nas. Swoja slawe zawdziecza ono ogromnej tragedii, jaka miala miejsce w 79 roku n.e. kiedy to zostalo zasypane przez pyly wulkaniczne spowodowane erupcja Wezuwiusza. Dzieki temu dzis, czyli prawie 2000 tysiace lat pozniej mozemy zobaczyc jak kiedys wygladalo to sredniej wielkosci miasto oraz zycie codzienne jego mieszkancow.

Dzis mozemy przespacerowac sie uliczkami miasta, z ktorych czesc zostala odkopana i udostepniona licznie przybywajacym tutaj turystom. Po prawej i lewej stronie ulic zachowane sa dawne domostwa, dziedzince, a w ich wnetrzach nawet freski czy mozaiki.



Sercem antycznego miasta bylo tzw. forum, czyli rynek, przy ktorym wzniesione byly najwazniejsze swiatynie i urzedy miejskie. Do dzis zachowaly sie ruiny miedzy innymi swiatyni Apollina, fundamenty waznych instytucji i kilka posagow.

Z forum podziwiac tez mozna piekny widok sprawcy katastrofy sprzed lat - Wezuwiusza, wulkanu ktory do dzis dnia jest aktywny i do dzis dnia zagraza miastu Neapol i okolicy.


Ponadto w miescie znajdowaly sie rowniez dwa amfiteatry, z ktorych jeden udostepniony jest dla zwiedzajacych.



Wiekszosc rzeczy znalezionych w wykopaliskach znajduje sie w muzeum archeologicznym w Neapolu, niemniej jednak rowniez i w Pompejach znajduje sie spory zbior przedmiotow, zmumifikowanych osob czy rzeczy codziennego uzytku, ktore zachowane zostaly w takiej postaci, w jakiej byly w momencie wybuchu wulkanu.



Mozna by powiedziec, choc zabrzmi to zapewne niezbyt dobrze, ze dzieki tej katastrofie Pompeje nie sa dzis jednym z wielu miast, w ktorym turysci zobaczyc moga "jakis" zabytek sprzed 2000 lat, ale sa calym miastem, w ktorym zapoznac sie mozemy z zyciem codziennym ludzi zyjacych na przelomie naszej ery. Z punktu widzenia archeologicznego i historycznego to miejsce to prawdziwa perelka zachowana do dzis dnia "za sprawa" Wezuwiusza.



1 komentarz:

  1. Tę perełkę bardzo bym chciała kiedyś zobaczyć na żywo :)

    OdpowiedzUsuń